LAS2G121MELA25
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Request for Quotation
LAS2G121MELA25
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
LAS2G121MELA25
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 120 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 760 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 874 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |