LAS2G151MELB25
LAS2G151MELB25
LAS2G151MELB25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAS2G151MELB25
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAS2G151MELB25
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAS
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.012 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAS2G151MELA30 LAS2G151MELB25 LAS2G151MELZ35 LAS2G101MELZ25
Part Number LAS2G151MELA30 LAS2G151MELB25 LAS2G151MELZ35 LAS2G101MELZ25
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH