LAS2G221MELA35
LAS2G221MELA35
LAS2G221MELA35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAS2G221MELA35
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAS2G221MELA35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.24 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.426 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAS2G221MELA35 LAS2G221MELB30 LAS2G221MELB30 LAS2G101MELZ25
Part Number LAS2G221MELA35 LAS2G221MELB30 LAS2G221MELB30 LAS2G101MELZ25
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP TH