LAS2G101MELZ25ZB
Manufacturer
NichiconDescription
CAP ALUM 400V POLAR
Datasheet
DatasheetPackage
Radial, Can - Snap-In
Request for Quotation
LAS2G101MELZ25ZB
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
LAS2G101MELZ25ZB
| Category | Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | LAS |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 100 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 680 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 782 mA @ 10 kHz |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |