LAS2G181MELZ40
LAS2G181MELZ40
LAS2G181MELZ40
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAS2G181MELZ40
  • Description
    CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
180 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAS2G181MELZ40
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 180 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0925 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAS2G181MELZ40 LAS2G181MELA30 LAS2G181MELA30 LAS2G181MELB25
Part Number LAS2G181MELZ40 LAS2G181MELA30 LAS2G181MELA30 LAS2G181MELB25
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP TH