LM600-12B12
LM600-12B12
LM600-12B12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM600-12B12
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    AC/DC CONVERTER 12V 600W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
Quick Inquiry
LM600-12B12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM600-12Bxx (600W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 50 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 85%
Operating Temperature -30°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.52" L x 4.17" W x 1.58" H (267.3mm x 106.0mm x 40.0mm)
Approval Agency CE
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W