LM600-12B24-Q
LM600-12B24-Q
LM600-12B24-Q
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM600-12B24-Q
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 600W
  • Delivery Services
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC Input
Quick Inquiry
LM600-12B24-Q
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM600-12Bxx-Q (600W)
Packaging Box
RoHS Status
Type Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs 1
Voltage - Input 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 25 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 87%
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.52" L x 4.17" W x 1.58" H (267.3mm x 106.0mm x 40.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W