LM600-20B36
LM600-20B36
LM600-20B36
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM600-20B36
  • Description
    ENCLOSED AC DC CONVERTER 597.6W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC Input
Quick Inquiry
LM600-20B36
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM600-20Bxx (600W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 16.6 A
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 92%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 598W