LM600-20B12
LM600-20B12
LM600-20B12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM600-20B12
  • Manufacturer
    Mornsun America, LLC
  • Description
    ENCLOSED AC DC CONVERTER 600W 1
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC Input
Quick Inquiry
LM600-20B12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM600-20Bxx (600W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 50 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 90%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Approval Agency -
Minimum Load Required No
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W