LM600-12B24
LM600-12B24
LM600-12B24
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LM600-12B24
  • Description
    AC/DC CONVERTER 24V 600W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
Quick Inquiry
LM600-12B24
Manufacturer Mornsun America, LLC
Series LM600-12Bxx (600W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 25 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 87%
Operating Temperature -30°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 10.52" L x 4.17" W x 1.58" H (267.3mm x 106.0mm x 40.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 600W
Features Adjustable Output, Remote Sense
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LM600-12B24-Q LM600-12B27 LM600-12B27-Q LM600-12B12
Part Number LM600-12B24-Q LM600-12B27 LM600-12B27-Q LM600-12B12
Manufacturer Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC Mornsun America, LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 24V 600W AC/DC CONVERTER 27V 599W AC/DC CONVERTER 27V 599W AC/DC CONVERTER 12V 600W
Series LM600-12Bxx-Q (600W) LM600-12Bxx (600W) LM600-12Bxx-Q (600W) LM600-12Bxx (600W)