LM600-12B15
Manufacturer
Mornsun America, LLCDescription
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Request for Quotation
LM600-12B15
lmages are for reference only.LM600-12B15
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC Input
LM600-12B15
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Mornsun America, LLC |
| Series | LM600-12Bxx (600W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 176 ~ 264 VAC, 240 ~ 373 VDC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 40 A |
| Current - Output 2 | - |
| Current - Output 3 | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Efficiency | 86% |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 10.52" L x 4.17" W x 1.58" H (267.3mm x 106.0mm x 40.0mm) |
| Approval Agency | CE |
| Minimum Load Required | No |
| Voltage - Output 5 | - |
| Current - Output 4 | - |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 600W |
| Features | Adjustable Output, Remote Sense |
| Standard Number | 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | LM600-12B12 | LM600-12B15-Q | LM600-12B24 | LM600-12B24-Q |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | AC/DC CONVERTER 12V 600W | AC/DC CONVERTER 15V 600W | AC/DC CONVERTER 24V 600W | AC/DC CONVERTER 24V 600W |
| Series | LM600-12Bxx (600W) | LM600-12Bxx-Q (600W) | LM600-12Bxx (600W) | LM600-12Bxx-Q (600W) |