MVA63VC101MK14TR
MVA63VC101MK14TR
MVA63VC101MK14TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VC101MK14TR
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.321Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VC101MK14TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series MVA
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.321Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 380 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)