MVA63VC221MK14TP
MVA63VC221MK14TP
MVA63VC221MK14TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VC221MK14TP
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.055Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VC221MK14TP
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.055Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)