MVA63VC33RMH10TP
MVA63VC33RMH10TP
MVA63VC33RMH10TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VC33RMH10TP
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 6.027Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VC33RMH10TP
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.027Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)