MVA63VC22RMF80TP
MVA63VC22RMF80TP
MVA63VC22RMF80TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VC22RMF80TP
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 9.041Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VC22RMF80TP
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.041Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)