MVA63VC10RMF55TP
MVA63VC10RMF55TP
MVA63VC10RMF55TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VC10RMF55TP
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 19.89Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VC10RMF55TP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series MVA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 19.89Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 32 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)