MVA63VCR1R0MD55TP
MVA63VCR1R0MD55TP
MVA63VCR1R0MD55TP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MVA63VCR1R0MD55TP
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 0.1UF 20% 63V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
0.1 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.99kOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
MVA63VCR1R0MD55TP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series MVA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.99kOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)