P1252.103NLT
P1252.103NLT
P1252.103NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1252.103NLT
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    FIXED IND 10UH 6A 26 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 6 A 26mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P1252.103NLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series P1252NL
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6 A
Current - Saturation (Isat) 10A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 26mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.49mm)