P1252.222NL
P1252.222NL
P1252.222NL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1252.222NL
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 12A 6.1 MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 12 A 6.1mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P1252.222NL
Series P1252NL
Packaging Tray
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 12 A
Current - Saturation (Isat) 20A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 6.1mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.49mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P1252.222NLT P1252.103NLT P1252.152NLT P1252.332NL
Part Number P1252.222NLT P1252.103NLT P1252.152NLT P1252.332NL
Manufacturer Pulse Electronics Pulse Electronics Pulse Electronics Pulse Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 2.2UH 12A 6.1 MOHM SMD FIXED IND 10UH 6A 26 MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 15A 4 MOHM SMD FIXED IND 3.3UH 10A 8.6 MOHM SMD