P1252.782NL
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
P1252.782NL
lmages are for reference only.P1252.782NL
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
7.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 7.5 A 18mOhm Max Nonstandard
P1252.782NL
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | P1252NL |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 7.8 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 7.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 11A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 18mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.295" (7.49mm) |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | P1252.782NLT | P1252.782T | P1252.782T | P1252.103NLT |
| Manufacturer | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics | Pulse Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD | FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD | FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD | FIXED IND 10UH 6A 26 MOHM SMD |