P1252.392NLT
P1252.392NLT
P1252.392NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1252.392NLT
  • Description
    FIXED IND 3.9UH 9A 10 MOHM SMD
  • Delivery Services
3.9 µH Unshielded Wirewound Inductor 9 A 10mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P1252.392NLT
Series P1252NL
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 3.9 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Current - Saturation (Isat) 15A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 10mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.49mm)