P1252.782T
P1252.782T
P1252.782T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1252.782T
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
7.8 µH Unshielded Wirewound Inductor 7.5 A 18mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P1252.782T
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series P1252NL
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 7.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Current - Saturation (Isat) 11A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 18mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.49mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute P1252.782NL P1252.782NLT P1252.782T P1252.103NLT
Part Number P1252.782NL P1252.782NLT P1252.782T P1252.103NLT
Manufacturer Pulse Electronics Pulse Electronics Pulse Electronics Pulse Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD FIXED IND 7.8UH 7.5A 18 MOHM SMD FIXED IND 10UH 6A 26 MOHM SMD