P1252.472NLT
P1252.472NLT
P1252.472NLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    P1252.472NLT
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 8.4A 14 MOHM SMD
  • Delivery Services
4.7 µH Unshielded Wirewound Inductor 8.4 A 14mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
P1252.472NLT
Series P1252NL
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.4 A
Current - Saturation (Isat) 13A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 14mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.49mm)