RP75H-4805SRW/N
Manufacturer
Recom PowerDescription
DC DC CONVERTER 5V 75W
Datasheet
DatasheetPackage
Half Brick
Request for Quotation
RP75H-4805SRW/N
lmages are for reference only.RP75H-4805SRW/N
DC DC CONVERTER 5V 75W
DatasheetHalf Brick
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 18V - 75V Input
RP75H-4805SRW/N
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | Recom Power |
| Series | POWERLINE RP75-RW (75W) |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 15A |
| Power (Watts) | 75 W |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (With Derating) |
| Efficiency | 90% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Half Brick |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm) |
| Supplier Device Package | Half Brick |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
| Base Product Number | RP75H-4805 |
| Voltage - Isolation | 2.25 kV |
| Product Attribute |  |
| Part Number | RP75H-4805SRW/N-HC | RP75H-4805SRW/P | RP75H-4805SRW/P-HC | RP75H-11005SRW/N |
| Manufacturer | Recom Power | Recom Power | Recom Power | Recom Power |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DC DC CONVERTER 5V 75W | DC DC CONVERTER 5V 75W | DC DC CONVERTER 5V 75W | DC DC CONVERTER 5V 75W |