RP75H-4805SRW/P
RP75H-4805SRW/P
RP75H-4805SRW/P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    RP75H-4805SRW/P
  • Description
    DC DC CONVERTER 5V 75W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 15A 18V - 75V Input
Quick Inquiry
RP75H-4805SRW/P
Manufacturer Recom Power
Series POWERLINE RP75-RW (75W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 15A
Power (Watts) 75 W
Applications ITE (Commercial), Railway
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency 90%
Package / Case Half Brick
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm)
Standard Number -
Base Product Number RP75H-4805
Voltage - Isolation 2.25 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute RP75H-4805SRW/N RP75H-4805SRW/N-HC RP75H-4805SRW/P-HC RP75H-11005SRW/N
Part Number RP75H-4805SRW/N RP75H-4805SRW/N-HC RP75H-4805SRW/P-HC RP75H-11005SRW/N
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 5V 75W DC DC CONVERTER 5V 75W DC DC CONVERTER 5V 75W DC DC CONVERTER 5V 75W