SC1206-100
SC1206-100
SC1206-100
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-100
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 1.69Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-100
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SC1206
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Wirewound
Material - Core -
Inductance 10 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 400 mA
Current - Saturation (Isat) 230mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 1.69Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0 SC1206-220
Part Number SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0 SC1206-220
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 22UH 250MA 3.9 OHM SMD