SC1206-470
SC1206-470
SC1206-470
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-470
  • Description
    FIXED IND 47UH 150MA 10.4OHM SMD
  • Delivery Services
47 µH Unshielded Wirewound Inductor 150 mA 10.4Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-470
Material - Core -
Inductance 47 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 150 mA
Current - Saturation (Isat) 100mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 10.4Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Part Number SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD