SC1206-R22
SC1206-R22
SC1206-R22
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-R22
  • Description
    FIXED IND 220NH 1.35A 140MOHM SM
  • Delivery Services
220 nH Unshielded Wirewound Inductor 1.35 A 140mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-R22
Material - Core -
Inductance 220 nH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.35 A
Current - Saturation (Isat) 850mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Part Number SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD