SC1206-101
SC1206-101
SC1206-101
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-101
  • Description
    FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM
  • Delivery Services
100 µH Unshielded Wirewound Inductor 120 mA 15.6Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-101
Material - Core -
Inductance 100 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 120 mA
Current - Saturation (Isat) 80mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 15.6Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-100 SC1206-1R0 SC1206-1R0 SC1206-220
Part Number SC1206-100 SC1206-1R0 SC1206-1R0 SC1206-220
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 22UH 250MA 3.9 OHM SMD