SC1206-2R2
SC1206-2R2
SC1206-2R2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-2R2
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 660MA 533MOHM SM
  • Delivery Services
2.2 µH Unshielded Wirewound Inductor 660 mA 533mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-2R2
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 660 mA
Current - Saturation (Isat) 430mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 533mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Part Number SC1206-100 SC1206-101 SC1206-1R0 SC1206-1R0
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD