SC1206-1R0
SC1206-1R0
SC1206-1R0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1206-1R0
  • Description
    FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 780 mA 364mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1206-1R0
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 780 mA
Current - Saturation (Isat) 510mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 364mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.138" L x 0.071" W (3.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SC1206-1R0 SC1206-100 SC1206-101 SC1206-220
Part Number SC1206-1R0 SC1206-100 SC1206-101 SC1206-220
Manufacturer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer Signal Transformer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 1UH 780MA 364 MOHM SMD FIXED IND 10UH 400MA 1.69OHM SMD FIXED IND 100UH 120MA 15.6OHM SM FIXED IND 22UH 250MA 3.9 OHM SMD