SC1704-150
SC1704-150
SC1704-150
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1704-150
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 15UH 600MA 660MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
15 µH Unshielded Inductor 600 mA 660mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1704-150
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series SC1704
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 15 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 600 mA
Current - Saturation (Isat) 400mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 660mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)