SC1704-3R3
SC1704-3R3
SC1704-3R3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1704-3R3
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 1.25A 190MOHM SM
  • Delivery Services
3.3 µH Unshielded Inductor 1.25 A 190mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1704-3R3
Material - Core -
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.25 A
Current - Saturation (Isat) 800mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 190mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)