SC1704-331
SC1704-331
SC1704-331
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1704-331
  • Description
    FIXED IND 330UH 130MA 15 OHM SMD
  • Delivery Services
330 µH Unshielded Inductor 130 mA 15Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1704-331
Material - Core -
Inductance 330 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 130 mA
Current - Saturation (Isat) 90mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 15Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)