SC1704-1R5
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 1.5UH 1.5A 140MOHM SMD
Request for Quotation
SC1704-1R5
lmages are for reference only.SC1704-1R5
Delivery Services
1.5 µH Unshielded Inductor 1.5 A 140mOhm Max Nonstandard
SC1704-1R5
| Material - Core | - |
| Inductance | 1.5 µH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.05A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 140mOhm Max |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.043" (1.10mm) |