SC1704-470
SC1704-470
SC1704-470
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1704-470
  • Description
    FIXED IND 47UH 350MA 2.16OHM SMD
  • Delivery Services
47 µH Unshielded Inductor 350 mA 2.16Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1704-470
Material - Core -
Inductance 47 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 350 mA
Current - Saturation (Isat) 200mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 2.16Ohm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)