SC1704-1R2
SC1704-1R2
SC1704-1R2
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SC1704-1R2
  • Description
    FIXED IND 1.2UH 1.7A 120MOHM SMD
  • Delivery Services
1.2 µH Unshielded Inductor 1.7 A 120mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
SC1704-1R2
Material - Core -
Inductance 1.2 µH
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Current - Saturation (Isat) 1.5A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)