SC2506-150
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 15UH 900MA 300MOHM SMD
Request for Quotation
SC2506-150
lmages are for reference only.SC2506-150
Delivery Services
15 µH Unshielded Inductor 900 mA 300mOhm Max Nonstandard
SC2506-150
| Material - Core | - |
| Inductance | 15 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 900mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 300mOhm Max |
| Operating Temperature | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.364" L x 0.310" W (9.25mm x 7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.065" (1.65mm) |