SC2506-331
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 330UH 190MA 7.3OHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
Nonstandard
Request for Quotation
SC2506-331
lmages are for reference only.SC2506-331
DatasheetNonstandard
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
330 µH Unshielded Inductor 190 mA 7.3Ohm Max Nonstandard
SC2506-331
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Signal Transformer |
| Series | SC2506 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | - |
| Material - Core | - |
| Inductance | 330 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 190 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 180mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 7.3Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.364" L x 0.310" W (9.25mm x 7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.065" (1.65mm) |