SC2506-4R7
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 4.7UH 1.6A 145MOHM SMD
Request for Quotation
SC2506-4R7
lmages are for reference only.SC2506-4R7
Delivery Services
4.7 µH Unshielded Inductor 1.6 A 145mOhm Max Nonstandard
SC2506-4R7
| Material - Core | - |
| Inductance | 4.7 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.6 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.6A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 145mOhm Max |
| Operating Temperature | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.364" L x 0.310" W (9.25mm x 7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.065" (1.65mm) |