SC2506-221
Manufacturer
Signal TransformerDescription
FIXED IND 220UH 240MA 4.6OHM SMD
Request for Quotation
SC2506-221
lmages are for reference only.SC2506-221
Delivery Services
220 µH Unshielded Inductor 240 mA 4.6Ohm Max Nonstandard
SC2506-221
| Material - Core | - |
| Inductance | 220 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 240 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 220mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 4.6Ohm Max |
| Operating Temperature | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.364" L x 0.310" W (9.25mm x 7.87mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.065" (1.65mm) |