SR-5H-2.5A-AP
SR-5H-2.5A-AP
SR-5H-2.5A-AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SR-5H-2.5A-AP
  • Description
    FUSE BOARD MNT 2.5A 300VAC RAD
  • Delivery Services
2.5 A 300 V AC DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Quick Inquiry
SR-5H-2.5A-AP
Series SR-5H
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 2.5 A
Voltage Rating - AC 300 V
Package / Case Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 45.0
Approval Agency CCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Color -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.025 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SR-5H-2.5A-APH SR-5H-2A-AP SR-5H-2A-APH SR-5-125MA-BK
Part Number SR-5H-2.5A-APH SR-5H-2A-AP SR-5H-2A-APH SR-5-125MA-BK
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE BOARD MNT 2.5A 300VAC RAD FUSE BOARD MNT 2A 300VAC RADIAL FUSE BOARD MNT 2A 300VAC RADIAL FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL