SR-5H-3.15A-APH
SR-5H-3.15A-APH
SR-5H-3.15A-APH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SR-5H-3.15A-APH
  • Description
    FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL
  • Delivery Services
3.15 A 300 V AC DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Quick Inquiry
SR-5H-3.15A-APH
Series SR-5H
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status RoHS non-compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 3.15 A
Voltage Rating - AC 300 V
Package / Case Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 57.0
Approval Agency CCC, cURus, KC, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.018 Ohms