SR-5H-3.15A-AP
SR-5H-3.15A-AP
SR-5H-3.15A-AP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SR-5H-3.15A-AP
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can, Vertical
  • Delivery Services
3.15 A 300 V AC DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Quick Inquiry
SR-5H-3.15A-AP
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series SR-5H
Packaging Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 3.15 A
Voltage Rating - AC 300 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Slow Blow
Package / Case Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 57.0
Approval Agency CCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Color -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.018 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute SR-5H-3.15A-APH SR-5H-3.15A-BK SR-5-125MA-BK SR-5-160MA-AP
Part Number SR-5H-3.15A-APH SR-5H-3.15A-BK SR-5-125MA-BK SR-5-160MA-AP
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL