SR-5H-6.3A-BK
SR-5H-6.3A-BK
SR-5H-6.3A-BK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SR-5H-6.3A-BK
  • Description
    FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC RAD
  • Delivery Services
6.3 A 250 V AC DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Quick Inquiry
SR-5H-6.3A-BK
Series SR-5H
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 6.3 A
Voltage Rating - AC 250 V
Package / Case Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 140.0
Approval Agency CCC, EK:KTL, PSE
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Color -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.009 Ohms