SR-5H-2.5A-APH
SR-5H-2.5A-APH
SR-5H-2.5A-APH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SR-5H-2.5A-APH
  • Description
    FUSE BOARD MNT 2.5A 300VAC RAD
  • Delivery Services
2.5 A 300 V AC DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Quick Inquiry
SR-5H-2.5A-APH
Series SR-5H
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status RoHS non-compliant
Mounting Type Through Hole
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps) 2.5 A
Voltage Rating - AC 300 V
Package / Case Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 45.0
Approval Agency CCC, cURus, KC, PSE, SEMKO, VDE
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.025 Ohms