UFG1A102MHM
UFG1A102MHM
UFG1A102MHM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A102MHM
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A102MHM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 601 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 691.15 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1A102MHM1TO UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA UFG1A101MEM1TD
Part Number UFG1A102MHM1TO UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA UFG1A101MEM1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH