UFG1A222MHM
UFG1A222MHM
UFG1A222MHM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A222MHM
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A222MHM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.047 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.20405 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1A222MHM1TN UFG1A222MHM1TO UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA
Part Number UFG1A222MHM1TN UFG1A222MHM1TO UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH