UFG1A222MHM1TN
UFG1A222MHM1TN
UFG1A222MHM1TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A222MHM1TN
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A222MHM1TN
Series UFG
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 1.047 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.20405 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)