UFG1A221MPM
UFG1A221MPM
UFG1A221MPM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UFG1A221MPM
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
UFG1A221MPM
Series UFG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UFG1A221MPM1TA UFG1A221MPM1TD UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA
Part Number UFG1A221MPM1TA UFG1A221MPM1TD UFG1A101MEM UFG1A101MEM1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH